вівторок, 23 жовтня 2012 р.

Треба бути готовим після виборів вийти на вулиці – Данилюк


Київ – Понад 6000 порушень виборчого законодавства зафіксував громадський рух «Спільна справа» під час моніторингу виборчого процесу. Про «мертві душі», підкуп виборців, зловживання службовим становищем та необхідність контролю з боку громадськості розповів в ефірі Радіо Свобода координатор руху Олександр Данилюк.

– Ви знаєте позицію громадського руху «Спільна справа», ми вважаємо, що той рівень фальсифікацій, який був при формуванні комісій (ті невеличкі партії, які позаходили в комісії, це просто платформа, завдяки якій з’явилася більшість у Партії регіонів, це 80-90 % складу усіх комісій), це було зробленого для того, щоб забезпечити «чесні й прозорі вибори». Це десь близько півмільярда доларів викинула Партія регіонів для чесних і прозорих виборів. Звичайно, це не так. Такі кошти були виділені, бо завдання стоїть зацементувати нинішній режим і сформувати конституційну більшість найближчим часом для того, щоб змінювати Конституцію, і вже остаточно змінювати правила гри.

Що стосується підготовки до виборів, передвиборчої кампанії, то нами зафіксовано понад 6000 випадків грубих порушень виборчого законодавства, які є кримінально карними злочинами. Це випадки підкупу виборців (прямого і непрямого) та зловживання владою або службовим становищем, так званий адміністративний ресурс. На сьогоднішній день треба було б порушити кримінальні справи майже проти всіх провладних мажоритарників, зняти з перегонів їхні політичні сили і притягнути до відповідальності більшість керівників по всій вертикалі виконавчої влади.

– А які саме порушення вже виявили активісти Спільної справи? 
У 132 окрузі в Миколаївській області виявлено, що використовуються списки 1996 року, які на 30 000 виборців відрізняються від тих, що є на сьогодні

– Ми фактично завершуємо вже передвиборчий моніторинг підкупу і адмінресурсу і переходимо безпосередньо до дня виборів. Ми розпочали декілька днів тому аналіз виборчих списків, і ситуація дуже сумна. Тому що якість списків найгірша за всі роки незалежності. Щоб зрозуміти масштаби: У 132 окрузі в Миколаївській області виявлено, що використовуються списки 1996 року, які на 30 000 виборців відрізняються від тих, що є на сьогодні. Чому? Тому що на той момент у Первомайському і Кривоозерському районах була розташована ракетна дивізія. Вона розформована, і всі офіцери, очевидно, перебувають зі своїми родинами зовсім в інших місцях, багато з тих людей померли. Це 30 000, це величезна кількість абсолютно мертвих душ, які можуть спотворити результати, як завгодно. І це не тільки  на півдні чи сході. Вчора у Києві в 222 окрузі, це Солом’янський і частина Шевченківського району, на території КПІ було виявлено, що в житловому звичайному будинку прописано в двокімнатній квартирі 37 людей. Це 5% від тієї кількості виборців, які проголосують на цій дільниці. Це та кількість, яка здатна забезпечити партії, яка не має взагалі підтримки, прохід у Раду. І що це не випадковість, підтверджує подальша перевірка. Виявлена ще одна квартира в цьому районі, там 40 людей прописані.  При цьому, на жаль ми не можемо ще достеменно встановити, що відбувається зі студентськими гуртожитками. Проте нам відомо, що, наприклад, у 5-поверховій сталінці прописано 850 людей, що в принципі неможливо.

Тож, я хотів попросити слухачів піти перевірити виборчі списки, і не так, як це радять робити – тільки щодо себе. Прочитайте, будь ласка, весь список, ви маєте право це робити, і подивіться, чи немає отаких аномальних речей, коли в 1 квартирі величезна кількість людей прописана, або якісь будинки дописуються, якісь зникають.

– Порушень багато, але що можна зробити? Перевірили списки, що далі?   
У нас немає іншого варіанту, окрім як повторення 2004 року

– За великим рахунком, ці вибори, навіть якщо допустити що 28 жовтня не буде фальсифікацій, хоча немає підстав так вважати, я впевнений, що 28 числа фальсифікації будуть і будуть значними.

Щоб зрозуміти, що таке «значні» фальсифікації: наприклад, на останніх виборах у Росії «Єдина Росія» і Володимир Путін домалювали собі близько 20 мільйонів голосів. Це те, що дозволяє зробити повне домінування у виборчих комісіях. Звичайно 20 мільйонів, можливо, в Україні не буде, але те, що це буде великий відсоток, який суттєво спотворить результати волевиявлення, можна говорити впевнено. Більше того, під час мажоритарних виборів не потрібно фальсифікувати 100%, достатньо сфальшувати ту різницю, яка є між провладним кандидатом і фаворитом, і ми маємо зовсім іншу картину в парламенті.

Звичайно, вибори треба визнавати недійсними або такими, що не відбулись. Це залежить від того, як до цього ставитись. Зробити це можуть тільки громадяни.

У нас немає іншого варіанту, окрім як повторення 2004 року з вимогою проведення нових парламентських виборів і президентських так само.

– «Спільна справа» збирає активістів і пропонує їм долучитись до спостереження за чесністю виборів. Скільки людей вже долучились до вас?

– Зараз є близько 5000 волонтерів. Із них близько 2000 будуть мати посвідчення спостерігачів, якщо їх зареєструють в ОВК. Якщо ні – вони будуть представниками партнерських ЗМІ, які нададуть спостерігачам посвідчення тимчасових кореспондентів.

– А як можна повідомляти «Спільну Справу» про порушення?

– Можна зареєстуватися на сайті spilnasprava.com. Ми можемо забезпечити добровольців як методичними матеріалами, так і посвідченнями тимчасових кореспондентів. Особи, які не хочуть реєструватися, можуть здійснювати чергування впродовж дня навколо своїх дільниць, помічаючи підозрілі автомобілі або авто, в яких відбувається підкуп виборців, або ж підвіз «карусельників».

До того ж пересічний громадянин може після 20.00 прийти під свою дільничну виборчу комісію, чекати, поки закінчиться підрахунок, поки не вивісять протокол на двері. Тоді можна сфотографувати протокол, а потім звірити його з тим, який вивісять зранку. Навіть якщо буде велика кількість фальсифікацій на дільниці, все ж між дільницею та ОВК буде значна кількість спотворень.

– Цікава новація цьогорічної кампанії – веб-камери. Ви особисто не боїтеся, що цей маленький пристрій побачить, за кого ви поставили «хрестик»? 
Веб-камери – це викинуті півмільярда гривень

– Ця веб-камера, в принципі, нічого побачити не може. Єдина причина, за якою ці камери з’явилися в Україні, – це те, що Російська Федерація мала продати свої веб-камери кудись. А їх продати більше було нікуди. Оскільки наш уряд у васальній залежності від Московського Кремля, от ми і купили цей непотріб. І я маю серйозні сумніви, що це взагалі буде працювати.

Безперечно, ніякого контролю за тим, хто як голосує не буде, так само як і користі з точки зору громадянського суспільства. Це викинуті півмільярда гривень, які відірвані від родин, від хворих дітей…

– Навіть якщо порушення будуть, як суспільство має реагувати на таку інформацію?  
Громадяни в такій ситуації мають діяти в умовах необхідної оборони конституційного ладу

– Коли говорять, що всі законні методи вичерпані, то це говорять люди, які не мають правової освіти. Я, як адвокат, можу сказати, що така масштабна фальсифікація свідчить про спробу державного заколоту, спробу зміни конституційного ладу в неправовий спосіб.

Громадяни в такій ситуації мають діяти в умовах необхідної оборони конституційного ладу, повинні адекватно чинити спротив зловмисникам, які намагаються спотворити результати волевиявлення.

У цій ситуації треба не переходити межі необхідної оборони, але діяти рішуче, адекватно і готуватися, що 29 числа нам доведеться вийти на вулиці. Іншого шляху у нас немає.

Джерело:http://www.radiosvoboda.org/content/article/24747537.html?fb_action_ids=374947709246064&fb_action_types=og.recommends&fb_source=aggregation&fb_aggregation_id=288381481237582

субота, 13 жовтня 2012 р.

“Спильна справа” призывает украинцев обеспечить максимальную явку на выборах


Общественное движение “Спильна справа” призывает граждан Украины обеспечить максимальную явку на предстоящих парламентских выборах и определиться с тем, за кого отдать свой голос, чтобы предотвратить фальсификации результатов голосования.
“Самое лучшее противодействие искусственному повышению явки – это повышение явки реальной. Это касается и избирателей, которые не имеют политических предпочтений. Их неявка существенно упрощает процесс фальсификации”, – сказал координатор движения Александр Данилюк на пресс-конференции в четверг в Киеве.
Он отметил, что когда явка избирателей составляет несколько ниже 50%, то тогда у власти есть возможность поднять ее до 70% или 80%, что не будет сильно бросаться в глаза, поскольку явка избирателей в Украине в среднем составляет около 65%.
А.Данилюк указал, что если граждане не идут на выборы, то это открывает возможность для использования предназначавшихся им бюллетеней для фальсификаций, в случае порчи бюллетеня существует проблема, связанная с тем, что политические силы, как правило, осуществляют контроль исключительно за своими результатами и не отслеживают другие показатели.
Кроме того, по его словам, в случае голосования за “маленькие партии”, не имеющие шансы пройти в парламент, при учете бюллетеней эти голоса будут пропорционально распределены между преодолевшими 5%-й барьер партиями пропорционально результатам голосования.
“Поэтому наиболее оптимальным вариантом является призыв избирателей прийти и определиться с голосованием за ту или иную политическую силу”, – подчеркнул координатор движения “Спильна справа”.
А.Данилюк также рассказал о разработанной несколько лет назад австрийскими учеными математической модели, которая позволяет выявить фальсификации, связанные с аномально высокой явкой избирателей на отдельных участках.
По результатам исследования, проведенных в 11 демократических странах (в том числе Финляндии, Польше, Франции и Норвегии), “при нормальном распределении, когда нет фальсификаций, постепенно растет количество участков, на которых голосует среднее количество избирателей. В нашем случае – это около 65%, а потом оно спадает, при этом количество участков, где голосует более 80% и менее 30%, незначительно”.
По его словам, использование данной модели при аномальности результатов президентских выборов в 2004 и 2010 годах и парламентских выборов в 2006 и 2007 годах показывает, что, в отличие от 2004 года, на последующих выборах количество участков с аномальной явкой избирателей было меньше, но все равно такие случаи фиксировались преимущественно на востоке и юге Украины.
А.Данилюк рассказал, что данная модель использовалась на последних президентских и парламентских выборах в Российской Федерации и показала чрезмерный рост явки избирателей, что привело к фальсификации в пределах 20-25% голосов, которые были отданы за Владимира Путина и партию “Единая Россия”.

четвер, 4 жовтня 2012 р.

Громадські організації в день виборів проведуть паралельний підрахунок голосів



Київ. 4 жовтня. УНІАН. Громадські організації в день парламентських виборів, 28 жовтня 2012 року, проведуть паралельний підрахунок голосів.
Про це на прес-конференції в УНІАН повідомив координатор громадянського руху "Спільна Справа" Олександр Данилюк.
За його словами, на сьогоднішній день, шляхом маніпуляцій переважну більшість у виборчих комісіях становлять представники Партії регіонів, тому існує реальна загроза фальсифікацій результатів виборів.
О.Данилюк підкреслив, що громадський контроль за результатами голосування в такій ситуації є надзвичайно важливим, оскільки крім «видування бюлетенів», «каруселей» тощо, існує й такий спосіб фальсифікації результатів виборів як підміна протоколів дільничних комісій.
Він переконаний, що створений для цього Центр паралельного підрахунку голосів буде дієвим механізмом протидії фальшуванням на парламентських виборах, оскільки буде своєрідним методом тиску на потенційних фальсифікаторів.
До реалізації проекту незалежного громадського підрахунку результатів голосування на виборах народних депутатів України 28 жовтня 2012 року, "Спільна Справа" запрошує всіх охочих громадян, оскільки своїми силами зможе «закрити» лише 25% дільниць. Тому члени дільничних комісій, спостерігачі можуть отримати додатковий протокол з мокрою печаткою та передати в центр паралельного підрахунку, а прості громадяни можуть приєднатися до паралельного підрахунку, зателефонувавши за номером (044) 455-8-222 або зареєструвавшись на сайті spilnasprava.org.ua, де зможуть отримати посвідчення незалежного спостерігача.
О.Данилюк висловив сподівання, що громадяни навіть просто будуть приходити під комісії, й чикатимуть поки не оприлюднять протокол комісії – потім фотографуватимуть його та надсилатимуть до Центру паралельного підрахунку, який буде розташовано в Києві.
Організатори паралельного підрахунку планують спочатку отримати підсумки голосування з дільниць телефоном, а потім зібрати протоколи з мокрими печатками. http://press.unian.net/ukr/pressnews/

понеділок, 1 жовтня 2012 р.

Справжня мета політичних рейтингів, або Реквієм по соціології



Люди звикли довіряти точним цифрам та числам. Саме тому найбільше брехні містять статистичні звіти та результати соціологічних опитуваннь. 
Німецький філософ Петер Слотердейк в своїй “Критиці цинічного розуму” закликав взагалі відмовитись від соціологічних досліджень.  Під сумнів ставиться реальна можливість проведення репрезентативного опитування, в умовах невеликої вибірки, хронічного небажання значної частини суспільства відповідати на запитання сторонніх осіб та нещирість тих, хто на ці запитання все ж таки відповідає. Зогляду на це соцдослідження не цілком адекватно відображають реальність та більш того формують передумови для її викривлення.
Особливо гостро відчувається маніпулювання громадською думкою через соціологію у виборчий період. Навіть на Заході, де соціологи тримаються за власну репутацію, а замовниками опитувань здебільшого виступають медіа, експерти наголошують на тому, що, надаючи інформацію про рейтинги політичних сил, соціологи в такий спосіб впливають на визначення симпатій виборців. 
В Україні ж, де в кожної політичної сили є власна соціологічна агенція, результати досліджень пишуться у виборчих штабах політтехнологами, а соціологам відводиться скромна функція їхнього оприлюдення. Їх навіть не турбує, що результати, які вони оголошують, суттєво відрізняються від напрацювань їхніх колег та майже не відображають реальні настрої громадян. 
Соціологія, яка й так є гуманітарною, а не точною наукою, в Україні взагалі перетворена в окультизм. Вона не має нічого спільного з графіками та розрахунками, а по суті своїй більше нагадує гадання на кавовій гущі. При чому інтерпретації того, що бачать соціологи на дні своїх умовних філіжанок, залежать виключно від політичних апетитів замовників.
Проте в країнах імітаційної демократії, до яких ми сміливо можемо зарахувати й Україну, перед соціологами стоять й інші, окрім нав’язування виборцям політичних симпатій, задачі. По суті найважливіше завдання соціології – обгрунтування суспільству результатів виборів, на яких дедалі більший вплив має не саме голосування, а правильний підрахунок голосів. 
Попри очевидність фальсифікацій громадяни будуть готові визнати результати, якщо вони не надто відрізнятимуться від прогнозів, які тривалий час озвучувались центральними ЗМІ. Адже опитування населення проводяться саме для того, щоб населення знало, що воно думає.