неділя, 14 липня 2013 р.

14 липня Франція святкує головне національне свято республіки - День взяття Бастилії.


14 липня Франція святкує головне національне свято республіки - День взяття Бастилії (L'anniversaire de la prise de la Bastille).

Бастилія - ​​фортеця в передмісті Сен-Антуан, в західному районі Парижа, була побудована в кінці XIV століття, розширювалася і зміцнювалася в XVI і в XVII століть.

Вона повинна була служити зміцненням на підступах до столиці. Незабаром фортеця стала виконувати функції в'язниці, переважно для політичних ув'язнених. За 400 років серед в'язнів Бастилії було чимало знаменитих особистостей Франції - письменник-мораліст Франсуа де Ларошфуко, драматург П'єр Огюстен Карон де Бомарше, двічі в'язнем Бастилії був філософ Франсуа-Марі Аруе де Вольтер. При королі Людовику ХV (1710-1774) Бастилія придбала погану репутацію королівської в'язниці, в'язні якої назавжди зникали в підземних казематах. Для багатьох поколінь французів фортеця була символом всевладдя і деспотизму королів. До 1780-м рокам в'язниця практично перестала використовуватися.

До кінця XVIII століття Франція опинилася на краю банкрутства, третина населення Парижа становили жебраки й волоцюги. У пошуках виходу з фінансової безвиході король Франції Людовик XVI змушений був 5 травня 1789 скликати Генеральні штати (вища станово-представницьке установа, скликає королем в критичні моменти французької історії). 17 червня депутати проголосили себе Національними зборами, а 23 червня відмовилися підкоритися королівському указу про їх розпуск. 9 липня 1789 Збори назвало себе Установчими, проголосивши своєю метою вироблення конституційних основ нового політичного порядку.

Причиною облоги Бастилії стали чутки про рішення короля розігнати Установчі збори, а також зсув з поста державного контролера фінансів реформатора Жака Неккера. Обурені парижани вийшли на вулиці. 11 липня стало відомо про концентрацію королівських військ під Парижем.

14 липня 1789 парижани, які вирішили вчинити опір військам, рушили до Бастилії в надії заволодіти що зберігалися там зброєю.

Традиційно вважається, що штурм був зроблений з метою визволення в'язнів Бастилії.

На той момент у фортеці знаходилися семеро в'язнів - четверо фальшивомонетників, двоє психічно хворих і один вбивця; гарнізон Бастилії налічував близько 110 чоловік. Штурм фортеці тривав чотири години. Натовп увірвався до фортеці, начальник гарнізону був обезголовлений, укладені випущені.

У відповідь на те, що трапилося Людовик XVI відновив на посаді Неккера і відвів війська від Парижа. Городяни зустріли новину вибухом тріумфу. Після 14 липня Паризький муніципалітет ухвалив рішення про знесення Бастилії. Протягом трьох років до 15 травня 1791 фортеця розібрали. Легенда свідчить, що на руїнах Бастилії з'явився напис "Тут танцюють".

В даний час на місці знесеної фортеці знаходиться площа Бастилії - місце перетину десятка вулиць і бульварів з підземним вузлом паризького метро і Паризької оперою. У центрі площі височіє Липнева колона (Colonne de Juillet). Вона була встановлена ​​на згадку про події Липневої революції 1830 року, в результаті яких абсолютна монархія Карла X була скасована, а на зміну їй прийшла конституційна монархія на чолі з королем-громадянином Луї-Філіпом.

«Геній свободи» роботи Огюста Дюмона. Липнева колона
Висота всієї споруди, включаючи п'єдестали, складає більше 50 метрів. Колону вінчає позолочена бронзова статуя крилатого Генія свободи роботи Огюста Дюмона. В одній руці Геній тримає факел Цивілізації, а в іншій - розірвані ланцюги рабства.

Взяття Бастилії вважається початком Великої французької революції. Офіційно свято було засновано 31 січня 1879. З тих пір штурм фортеці вважається символом згоди і єднання французької нації, а День взяття Бастилії фактично є Днем незалежності країни.

Офіційна програма святкування починається 13 липня. У цей день у Франції проходить низка урочистих балів. Наступний день відкриває військовий парад на Єлисейських полях, який починається о 10 годині ранку на площі Етуаль і рухається у бік Лувру, де його приймає президент Франції. Обов'язковою фіналом святкування стає грандіозний феєрверк біля Ейфелевої вежі та на Марсовому полі в 10 годині вечора.

Матеріал підготовлений на основі інформації РІА Новини і відкритих джерел


Немає коментарів:

Дописати коментар